Badania: obiecujące wyniki nowego leku dla osób z marskością wątroby

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2018 15:28

Dzięki wielorakiemu działaniu na organizm, niedoszły lek na cukrzycę może okazać się obiecujący dla osób z groźną dla życia marskością wątroby - informuje "American Journal of Pathology".

Fot. archiwum

Marskość wątroby to postępujące włóknienie miąższu, niszczące strukturę tego narządu. Wśród przyczyn marskości można wymienić zapalenie wirusowe wątroby typu C czy nadużywanie alkoholu i narkotyków. Marskość wątroby należy do najważniejszych przyczyn nadciśnienia wrotnego - sytuacji, w której w żyłach doprowadzających krew do wątroby ciśnienie znacząco się zwiększa.

To właśnie nadciśnienie wrotne prowadzi do większości powikłań (takich jak wodobrzusze czy żylaki przełyku) i zgonów związanych z marskością wątroby. Stad wielkie znaczenie miałoby znalezienie leków działających na liczne patologie związane z przewlekłym nadciśnieniem wrotnym.

Naukowcy z tajwańskiej National Yang-Ming University School of Medicine uważają, ze takim lekiem może być aleglitazar, który stworzono kilka lat wcześniej, jako lek na cukrzycę typu 2. Nie sprawdził się jednak w tej roli - był mało bezpieczny i mało skuteczny.

Jak wykazały badania na szczurach, aleglitazar tłumi procesy zapalne, obkurczanie się naczyń krwionośnych i tworzenie się nowych, dzięki czemu zapobiega włóknieniu wątroby i poprawia stan zdrowia w nadciśnieniu wrotnym.

Podawany przez 21 dni aleglitazar tłumił włóknienie wątroby, tworzenie nowych naczyń oraz reakcję na czynniki kurczące naczynia. Chronił także nabłonek jelitowy przed uszkodzeniem i nadmierną przepuszczalnością.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum