Badania: obecność badaczy-mężczyzn stresuje myszy w laboratorium

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2014 18:37

Wyniki doświadczeń prowadzonych na laboratoryjnych myszach i szczurach mogą być mylące, nie uwzględniają bowiem, że na zachowanie badanych zwierząt wpływ może mieć płeć pracujących przy nich naukowców. Okazuje się, że gryzonie stresuje obecność mężczyzn.

Takie wnioski płyną z badań opisanych w czasopiśmie Nature Methods. Wykazały one, że myszy wystawione na kontakt z badaczami mężczyznami były znacznie bardziej wrażliwe na ból niż zwierzęta z grupy kontrolnej. Taki sam efekt dawało umieszczenie w pobliżu zwierząt męskiej koszuli i próbek potu, a także legowiska innego ssaka płci męskiej - informuje tvn24.pl

Co ciekawe, badane gryzonie nie wykazywały podwyższonego poziomu stresu, kiedy konfrontowano je w jednym czasie z męską i damską koszulą. Oznacza to, że źródłem stresu  jest dla nich obecność samotnego samca.

Główny autor publikacji Jeffrey Mogil z McGill University, zajmujący się badaniami nad bólem zaznacza, że ludzie nie zwrócili na to uwagi w całej historii badań naukowych na zwierzętach. W jego ocenie mogło to zaburzać duży zakres dotychczasowych badań - w różnym, czasem dużym stopniu.

Wykryte przez niego i jego zespół prawidłowości oznaczają też, że zestresowane myszy mogą wypaczać wyniki prowadzonych na nich badań na inne sposoby. To właśnie może być przyczyną faktu, że rezultatów wielu takich eksperymentów nie dało się powtórzyć.

Więcej: http://tvnmeteo.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum