Badania: nowy sposób na paciorkowca

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2012 10:49

Amerykańscy naukowcy odkryli nową klasę związków, które mogą okazać się pomocne w leczeniu paciorkowcowych infekcji gardła - i nie tylko gardła - informuje pismo "PNAS".

Powodowane przez paciorkowce (Streptococcus) choroby dotyczą co roku około 700 milionów osób, a zakażenia takie bywają śmiertelne. Nowe leki mogłyby wspomagać stosowane obecnie antybiotyki, np. penicylinę - pozwalając leczyć skuteczniej przy mniejszym ryzyku powstania oporności.

Antybiotyki zakłócają krytyczne dla życia bakterii procesy biologiczne, zabijając te mikroorganizmy lub hamując ich rozwój i namnażanie. Jednak silniejsze szczepy uodparniają się i mogą prosperować mimo podawania antybiotyku. Odporne na antybiotyki szczepy stały się znaczącym zagrożeniem - w szpitalach już około 70 proc. szczepów jest odpornych co najmniej na jeden typowy lek.

Badając dziesiątki tysięcy cząsteczek, naukowcy z University of Missouri oraz University of Michigan (USA) odkryli, że nowe związki nie zabijają bakterii, natomiast wpływając na ich zachowanie sprawiają, że są mniej groźne. Hamują bowiem aktywność genu odpowiedzialnego za wytwarzanie enzymu streptokinazy, który potrafi rozkładać tkanki.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum