Badania: nowe narzędzie do walki z cholesterolem

Autor: Interia.pl/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2019 10:50

Pigułka kwasu bempediowego obniża poziom złych frakcji cholesterolu u ludzi, u których przyjmowanie statyn jest nieskuteczne - donosi Rzeczpospolita. Nowa pigułka została zgłoszona do zatwierdzenia do brytyjskich i amerykańskich organów ds. leków (m.in. FDA).

Badania: nowe narzędzie do walki z cholesterolem
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zły cholesterol prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i może być przyczyną zawału serca. Zmiana diety i stosowanie leków udrażniających światło naczyń krwionośnych mogą pomóc, ale nie zawsze. 

Nowy lek działa poprzez blokowanie kluczowego enzymu w organizmie, który jest wykorzystywany do produkcji cholesterolu. Kwas bembediowy może być kolejnym dodatkiem do arsenału terapii obniżających poziom cholesterolu.

To nowa klasa leków, które można podawać pacjentom już przyjmującym statyny. Mogą one pomóc w dalszym obniżaniu poziomu cholesterolu, a tym samym potencjalnie zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. 

Jedynym efektem ubocznym, który zaobserwowano u grupy testowej, była dna moczanowa. Trwają prace nad ulepszeniem leku, by był pozbawiony skutków ubocznych.

Więcej: interia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum