Badania: niższa płodność u kobiet związana jest m.in. z zanieczyszczeniem powietrza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2019 09:04

Wysokie stężenie aerozoli atmosferycznych i dwutlenku azotu w powietrzu koreluje z niższą rezerwą jajnikową u kobiet - wynika z badania zaprezentowanego na tegorocznej konferencji European Society of Human Reproduction and Embryology w Wiedniu.

Badania: niższa płodność u kobiet związana jest m.in. z zanieczyszczeniem powietrza
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Badacze z Uniwersytetu w Modenie (Włochy) wykazali, że kobiety żyjące na terenach charakteryzujących się dużym zanieczyszczeniem powietrza posiadają w jajnikach mniej oocytów - pęcherzyków mogących przekształcić się w komórki jajowe. Mają zatem mniejszą szansę na zajście w ciążę.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące stężenia aerozoli atmosferycznych (pyłów zawieszonych) oraz dwutlenku azotu w miejscu zamieszkania ponad tysiąca kobiet. Zmierzyli też u nich poziom AMH - hormonu antymüllerowskiego stanowiącego wskaźnik rezerwy jajnikowej i pozwalającego na ocenę płodności.

Doszli do wniosku, że panie mające kontakt ze stosunkowo wysokim stężeniem pyłów i dwutlenku azotu dysponują mniejszą liczbą oocytów.

Najniższa koncentracja AMH, sugerująca poważny ubytek rezerwy jajnikowej, cechuje kobiety narażone na stężenie PM10 przekraczające 29,5 mcg/m3, PM2.5 powyżej 22 mcg/m3 i NO2 powyżej 26 mcg/m3 - wartości znacznie niższe, niż te dopuszczane przez Unię Europejską i lokalne władze.

Ze zmniejszeniem rezerwy jajnikowej wiąże się też wiek, palenie papierosów, duża masa ciała i długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum