Badania: niski poziom tlenu w łonie matki może powodować problemy z płodnością u potomstwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2019 11:55

Niski poziom tlenu w łonie matki spowodowany paleniem lub patologiami w rodzaju stanu przedrzucawkowego mogą powodować problemy z płodnością u potomstwa - sugerują badania na szczurach opisane na łamach "The FASEB Journal".

Badania: niski poziom tlenu w łonie matki może powodować problemy z płodnością u potomstwa
Badania przeprowadzono na szczurach Fot. Flickr

Niedotlenienie w łonie matki może być spowodowane przez wiele czynników, w tym palenie tytoniu, stan przedrzucawkowy, otyłość u matki oraz przebywanie na dużej wysokości.

Wiadomo, że niedotlenienie może mieć długoterminowy wpływ na zdrowie potomstwa, na przykład zwiększa ryzyko chorób serca. Jednak badanie przeprowadzone na szczurach przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge po raz pierwszy wykazało wpływ niedotlenienia na płodność.

Narażenie rozwijających się szczurzych płodów na chroniczne niedotlenienie podczas rozwoju doprowadziło do przyspieszonego starzenia się jajników i zmniejszenia liczby dostępnych komórek jajowych.

Aby zbadać skutki niedotlenienia, naukowcy z Metabolic Research Laboratories z University of Cambridge umieścili ciężarne samice szczurów w środowisku o obniżonym poziomie tlenu (13 proc. w porównaniu ze standardowym 21 proc. w powietrzu atmosferycznym) od szóstego do 20 dnia ciąży. Następnie zbadali układ rozrodczy potomstwa płci żeńskiej w wieku czterech miesięcy.

Szczury są dobrym modelem do badania ciąży. Z jednej strony to ssaki, pod wieloma względami np. budowy ciała i biologii podobne do ludzi. Z drugiej - okres ich ciąży i cykl życiowy są znacznie krótsze niż u ludzi.

Badania młodych samic wykazały spadek liczby pęcherzyków jajnikowych. Samice szczurów rodzą się z ustaloną liczbą pęcherzyków, z których każdy potencjalnie może stać się komórką jajową. U kobiet komórki jajowe zazwyczaj przestają powstawać w wieku około pięćdziesięciu lat, podczas menopauzy.

Naukowcy zbadali również długość telomerów w tkance jajników. Telomery znajdują się na końcu chromosomów i zapobiegają degradacji chromosomu - często są porównywane do skuwek zabezpieczających końce sznurówek. Z wiekiem stają się krótsze, toteż ich długość może być wykorzystana do pomiaru procesu starzenia się. Telomery w tkance jajników młodych samic narażonych na niedotlenienie były krótsze niż u nienarażonych. Z biologicznego punktu widzenia oznacza to, że samice staną się niepłodne w młodszym wieku.

Chociaż badania przeprowadzono na szczurach, zdaniem autorów są wszelkie powody, by sądzić, że wyniki mogą dotyczyć również ludzi. Wcześniejsze badania dotyczące związku niedotlenienia w czasie ciąży z innymi chorobami (jak choroby serca) potwierdziły się także w przypadku ludzi.

Dalsze badania mają wyjaśnić, czy uszkodzenia spowodowane przez niedotlenienie mogą zostać odwrócone dzięki lekom.

Paweł Wernicki - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum