×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: niski poziom enzymu HDAC3 związany z niepłodnością u kobiet z endometriozą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia11 stycznia 2019 11:15

Niski poziom deacetylazy histonowej 3 (HDAC3) przyczynia się do niepłodności u pacjentek z endometriozą - wynika z badań naukowców z USA i Korei Południowej. Ich wnioski publikuje pismo "Science Translational Medicine".

Badania: niski poziom enzymu HDAC3 związany z niepłodnością u kobiet z endometriozą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Endometrioza to choroba dotykająca około 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Komórki błony śluzowej typowej dla wnętrza macicy występują wówczas w niewłaściwych dla siebie miejscach w jamie brzusznej. Rezultatem są silne dolegliwości bólowe, a w blisko połowie przypadków niepłodność.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan i Uniwersytetu Yonsei w Seulu poddali analizie próbki endometrium pobrane od 21 bezpłodnych kobiet cierpiących na endometriozę. Okazało się, że zawierały one wyraźnie niższy poziom HDAC3 niż u kobiet płodnych bez endometriozy.

Poziom HDAC3 był niższy także u myszy stanowiących model endometriozy. Gdy naukowcy stworzyli transgeniczne samice, które nie posiadały HDAC3 i nie miały endometriozy, stwierdzili, że gryzonie te były bezpłodne. Niski poziom HDAC3 powodował problemy z zagnieżdżeniem się zarodka.

Myszy z niskim poziomem HDAC3 miały wyższy poziom kolagenu w błonie śluzowej macicy, co jest częste także u kobiet z endometriozą. Czynnik ten zakłóca proces zmian zachodzących naturalnie w błonie śluzowej macicy, które są niezbędne dla ciąży.

Autorzy nie wiedzą jeszcze, co powoduje spadek poziomu HDAC3 u części pacjentek z endometriozą, jednak zauważają, że kontynuacja badań może doprowadzić do opracowania metod, które pomogłyby tym kobietom zajść w ciążę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze