Badania: nieswoiste zapalenie jelit zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych u kobiet

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2019 10:56

Kobiety z nieswoistym zapaleniem jelit (IBD) są stosunkowo bardziej narażone na zaburzenia psychiczne - informuje pismo "Gut".

Badania: nieswoiste zapalenie jelit zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych u kobiet
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Nieswoiste zapalenie jelit (z angielskiego inflammatory bowel disease, IBD) to grupa przewlekłych chorób zapalnych przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego lub cienkiego. Do ich objawów należą owrzodzenie, stan zapalny oraz krwawienia z przewodu pokarmowego, pojawiają się także powikłania dotyczące innych części ciała. Najczęstsze choroby z tej grupy to choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Inne to na przykład kolagenowe zapalenie jelit, eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit, choroba Behçeta czy niedokrwienne zapalenie jelita grubego.

U osób cierpiących na IBD podwyższone jest ryzyko zaburzeń psychicznych, zwłaszcza lęku i depresji. Może to mieć związek z wpływem procesu zapalnego w jelicie na mózg.

Naukowcy z Children's Hospital of Eastern Ontario Research Institute przeanalizowali dane dotyczące kobiet, które urodziły dziecko w kanadyjskiej prowincji Ontario pomiędzy rokiem 2002 a 2014. Brali pod uwagę częstość rozpoznawania nowych zaburzeń i chorób psychicznych podczas ciąży oraz w pierwszym roku po porodzie.

Jak się okazało, w porównaniu z resztą populacji kobiety z nieswoistym zapaleniem jelit (IBD) są bardziej narażone na wystąpienie choroby psychicznej po porodzie. Na każde 43 ciąże u kobiet z IBD diagnozowano jeden dodatkowy przypadek choroby psychicznej w porównaniu do innych kobiet.

Kobiety z IBD były narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia dwóch z czterech kategorii diagnostycznych chorób psychicznych: zaburzeń nastroju (takich jak lęk i depresja) oraz zaburzeń związanych z używaniem substancji (takich jak uzależnienie od opioidów). Kobiety te były głównie leczone przez lekarzy w warunkach ambulatoryjnych i nie musiały być hospitalizowane. Nie było dowodów na zwiększone ryzyko zaburzeń psychotycznych (takich jak schizofrenia lub halucynacje). Ryzyko okazało się podwyższone u kobiet z chorobą Leśniowskiego-Crohna, ale nie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Ponadto w okresie poporodowym (ale nie w czasie ciąży) u kobiet z IBD podwyższone było ryzyko wystąpienia niewydolności nerek, szczególnie w pierwszych 90 dniach po porodzie. (PAP)

Paweł Wernicki (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum