Badania: nieprzyjemny zapach potu nie będzie wkrótce problemem?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2018 13:59

Dwa zespoły badaczy, z uniwersytetów w Yorku i Oxfordzie, twierdzą, że wykonały pierwszy krok w kierunku rozszyfrowania procesów molekularnych, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach spoconego ciała.

Badacze pracują nad preparatem, który na zawsze uwolni nas od zapachu potu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Może to utorować drogę dla stworzenia nowej generacji dezodorantów, które zablokują powstawanie odoru - informuje Rzeczpospolita.

Pot jest wytwarzany przez dwa rodzaje gruczołów na skórze, gruczoły ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły ekrynowe występują prawie w całej skórze człowieka, najwięcej jest ich na skórze dłoni i stóp. Wytwarzany przez nie pot jest związany z wysiłkiem fizycznym i emocjami, pomaga obniżyć temperaturę ciała i nie pachnie.

Gruczoły apokrynowe występują w owłosionych partiach ciała, czyli pachach i okolicach narządów płciowych. Wydzielany przez nie płyn zawiera m.in. zbędne związki powstałe w procesie przemian metabolicznych, w tym białka, które pod wpływem bakterii mogą zostać przekształcone w nieprzyjemny zapach.

Dezodoranty hamują rozwój lub zabijają wszystkie bakterie znajdujące się na skórze, choć za odór odpowiedzialne są tylko niektóre z nich. Jedna z nich, Staphylococus hominis, wykorzystuje białko, aby rozpoznać i przekształcić składniki potu w substancje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Oba zespoły twierdzą, że wystarczy stworzyć preparat, który uniemożliwi taką funkcję białka, aby raz na zawsze pozbyć się uciążliwego problemu. Na razie takiego preparatu nie udało się jednak uzyskać.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum