Badania: niehigieniczny tryb życia dzieci równa się większa impulsywność

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2019 11:25

Niedobór snu i ruchu, tkwienie bez ograniczeń przed ekranem urządzeń elektronicznych to czynniki, które sprzyjają impulsywności u dzieci - wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma ''Pediatrics''.

Badania: niehigieniczny tryb życia dzieci równa się większa impulsywność
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjaliści zalecają, by dzieci w wieku od 5 do 13 lat spały 9-11 godzin na dobę, poświęcały co najmniej 60 minut na umiarkowaną lub intensywną aktywność fizyczną dziennie i spędzały nie więcej niż dwie godziny przed ekranem komputera, smartfona lub innych urządzeń elektronicznych (Canadian 24-Hour Movement Guidelines for Children and Youth). Stosowanie się do tych zaleceń ma sprzyjać dobremu zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi maluchów.

Naukowcy z Uniwersytetu Ottawskiego (Kanada) wykazali, że młodzi ludzie, którzy nie przestrzegają wspomnianych zaleceń osiągają wyższe wyniki na skali impulsywności.

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, rezultaty badania, w którym uczestniczyło ponad 4,5 tys. dzieci w wieku od 8 do 11 lat pokazały, że te, które śpią zbyt krótko, zbyt mało się ruszają i spędzają zbyt wiele czasu przed ekranem urządzeń elektronicznych są m.in. bardziej porywcze i skłonne do poszukiwania wrażeń, mniej wytrwałe w działaniu i łatwiej ulegają zmianom nastroju.

- Impulsywne zachowanie wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi oraz uzależnieniami, np. zaburzeniami jedzenia, uzależnieniami behawioralnymi czy nadużywaniem substancji - przestrzega dr Michelle Guerrero, koordynator badania.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum