Badania: niedobory światła słonecznego związane z ryzykiem białaczki

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2016 11:44

Mieszkańcy krajów oddalonych od równika, w których ekspozycja na światło słoneczne jest mniejsza, mają co najmniej dwa razy wyższe ryzyko zachorowania na białaczkę niż mieszkańcy krajów leżących przy równiku - informuje pismo „PLOS One”.

Badania: niedobory światła słonecznego związane z ryzykiem białaczki
Białaczka występuje najczęściej w krajach położonych stosunkowo bliżej biegunów, a najrzadziej w krajach leżących bliżej równika. Keven Menard Photography/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Zdaniem autorów pracy może to mieć związek z niedoborami witaminy D we krwi, które są znacznie częstsze w populacjach zamieszkujących wyższe szerokości geograficzne.

Jak przypomina współautor pracy dr Cedric Garland z University of California School of Medicine wSan Diego, niedobór witaminy D jest problemem przede wszystkim mieszkańców krajów bardziej oddalonych od równika. W porach roku, w których ekspozycja na promieniowanie słoneczne (a dokładnie na UVB) jest tam zbyt niska, witamina D nie jest produkowana w skórze. Nie jesteśmy w stanie zrekompensować tego dietą, gdyż witamina ta występuje w niewielu produktach. Głównym jego źródłem są tłuste ryby morskie, ale trzeba by ich zjadać codziennie po kilkaset gramów, by dostarczyć odpowiednią dawkę witaminy D do organizmu.

Okazuje się, że białaczka występuje najczęściej w krajach położonych stosunkowo bliżej biegunów, a najrzadziej w krajach leżących bliżej równika. Jak wyliczyli naukowcy, populacje ludzi żyjące na wyższych szerokościach geograficznych mają co najmniej dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania na białaczkę niż populacje osób żyjące bliżej równika.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum