Badania: niedobór cynku sprzyja nadciśnieniu

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2019 16:45

Niższy od normalnego poziom cynku w organizmie może ograniczać wydalanie sodu przez nerki i w rezultacie sprzyjać nadciśnieniu - informuje pismo „American Journal of Physiology-Renal Physiology”.

Badania: niedobór cynku sprzyja nadciśnieniu
Fot. archiwum

Niedobór cynku często występuje u osób cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca typu 2 i przewlekła choroba nerek. Osoby z niskim poziomem cynku są również bardziej narażone na nadciśnienie.

Sposób, w jaki nerki wydalają sód z moczem lub reabsorbują go - szczególnie poprzez szlak zwany kotransporterem chlorku sodu (NCC) - odgrywa rolę w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Zwykle im mniej sodu wydalanego z moczem, tym wyższe ciśnienie krwi. Ostatnie badania sugerują, że cynk może wpływać na białka, które z kolei regulują NCC.

Zespół dr Clintorii R. Williams z Wright State University oraz dr Monishy Mistry z Emory University przeprowadził badania na myszach. Naukowcy porównali samce myszy z niedoborem cynku ze zdrową grupą kontrolną z normalnym poziomem cynku. U myszy z niedoborem cynku spadło wydalanie sodu z moczem i rozwinęło się wysokie ciśnienie krwi. Podobne zmiany nie wystąpiły w grupie kontrolnej.

Niewielką grupę myszy z niedoborem cynku karmiono dietą bogatą w ten mikroelement. Gdy jego poziom powrócił do normalnych wartości, ciśnienie krwi zaczęło spadać, a poziom sodu w moczu wzrósł.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum