Badania: neurony odpowiadają za ataki migreny?

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 14 października 2015 11:14

Naukowcy odkryli, że migrenę może wywoływać działający głęboko w mózgu peptyd, który pobudza neurony odpowiedzialne za bodźce czuciowe dotyczące twarzy - informuje New Scientist.

Badania: neurony odpowiadają za ataki migreny?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gdy zaczyna się atak migreny, chory może widzieć pulsujące światło, czuć mrowienie i niepokój, a następnie rozdzierający ból.

Migrenę może wywołać brak jedzenia lub nadmiar stresu, ale prawdziwa przyczyna jej występowania pozostawała tajemnicą. Część naukowców uważała, że związane z migreną odczucia powstają w mózgu, inni - że winne są zbyt rozszerzone naczynia krwionośne głowy.

Simon Akerman z New York University i Peter Goadsby z Kings College w Londynie badali dwa neuropeptydy - VIP i PACAP, uwalniane przez komórki mózgowe, które mogą brać udział w odczuwaniu bólu migrenowego.

VIP i PACAP zwróciły na siebie uwagę naukowców, gdy znaleźli ich zwiększoną ilość we krwi pobranej z mózgów osób mających atak migreny. Podane ochotnikom, peptydy spowodowały wystąpienie migreny mniej więcej dwie godziny później.

Oba peptydy rozszerzają naczynia krwionośne, co uważano za znaczące. Jedyne leki specyficznie przeciwmigrenowe jakie udało się dotychczas opracować j - tryptany - obkurczają naczynia krwionośne mózgu. Dlatego zresztą nie mogą być stosowane przez osoby cierpiące na zaburzenia sercowo-naczyniowe. Ponadto działają tylko w przypadku połowy pacjentów.

Akerman i Goadsby badali wpływ VIP i PACAP na neurony unerwiające głowę. Mierzyli aktywność elektryczną neuronów u uśpionych szczurów i badali zachowanie naczyń krwionośnych w mózgach gryzoni.

Niektórym szczurom podano PACAP, innym - VIP. Tylko PACAP spowodował zwiększenie aktywności neuronów - około półtorej godziny po jego podaniu. To sugeruje, że peptyd jest odpowiedzialny za zapoczątkowanie migreny.

Podanie środka blokującego receptory dla PACAP zapobiegało migrenie, ale tylko wówczas, gdy podawany był wprost do mózgu. Podany dożylnie nie działał. Wcześniej przeprowadzone przez innych naukowców badania wykazały, że tryptany blokują uwalnianie z neuronów peptydów podobnych do PACAP.

Nowe odkrycie wskazuje potencjalny cel dla bezpieczniejszych i skuteczniejszych leków na migrenę i przemawia za słusznością teorii, zgodnie z którą to neurony, a nie naczynia krwionośne są odpowiedzialne za ataki migreny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze