Badania: nawet niski poziom zanieczyszczeń może szkodzić płucom
Nawet niski poziom zanieczyszczeń w powietrzu może mieć negatywny wpływ na płuca - ocenili naukowcy na podstawie badań na myszach.

Zanieczyszczenia w powietrzu składają się zarówno z gazów, jak i cząstek stałych (z ang. particulate matter, PM). Rocznie prawie dwa miliony ludzi umiera w wyniku bezpośredniego działania skażonego powietrza, a wiele więcej cierpi z powodu chorób płuc, jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jednak w badaniach wpływ niskich koncentracji zanieczyszczeń jest często pomijany.
Dlatego w ramach międzynarodowego zespołu, którego liderem były australijskie University of Technology, Sydney (UTS) i Woolcock Institute of Medical Research (WIMR), badano, czy ekspozycja na niski poziom cząstek PM10 może być szkodliwa. PM10 to cząstki o średnicy nie większej niż 10 μm, stanowiące dużą część zanieczyszczeń, które mogą dostawać się do płuc.
Wyniki ukazały się w „American Journal of Physiology - Lung Cellular and Molecular Physiology”.
Dr Yik Chan z UTS I WIMR, współautorka publikacji, powiedziała, że niski poziom zanieczyszczeń był błędnie traktowany jako "bezpieczny" i nieszkodliwy dla zdrowia.
Również zaangażowani w badanie naukowcy z australijskich Kolling Institute, Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, Chinese University of Hong Kong i Chińskiej Akademii Nauk - wykazali, że po trzech tygodniach myszy wystawione na działanie niewielkich ilości PM10 doświadczały reakcji zapalnej.
Prof. Brian Oliver wskazuje, że odkryto "silny dowód na reakcje zapalne w płucach i rozregulowywanie aktywności mitochondriów".
Więcej: naukawpolsce.pap.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)