Badania: naukowcy opracowali test na SARS-CoV-2 pozwalający w sekundę odczytać wynik

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2020 19:51

Jak już informowaliśmy, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu ruszy niebawem pierwsze w Polsce badanie kliniczne dotyczące porównawczej oceny skuteczności wykrywania zakażenia SARS-CoV-2 za pomocą bardzo szybkiego testu firmy Virusight w porównaniu z testem RT-PCR.

Badania: naukowcy opracowali test na SARS-CoV-2 pozwalający w sekundę odczytać wynik
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Unikatowy test opracowany w Izraelu wykonuje się bardzo szybko (wynik jest odczytywany w sekundę), a także jest tańszy od testów antygenowych. Za naukową stroną technologii stoją naukowcy z jednego z najbardziej znanych szpitali na świecie - Sheba Medical Center w Ramat Gan (największy szpital w Izraelu) oraz specjaliści w Newsight Imaging - podaje firma Virusight w informacji dla mediów.

Polskie badanie porównujące test stworzony w Izraelu z testem RT-PCR będzie nadzorował prof. Mariusz Zimmer, kierownik II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK we Wrocławiu.

Izraelska technologia wykorzystuje analizę spektralną próbki śliny lub wymazu pobranych od testowanych osób. Samo pobranie jest proste - trzeba przepłukać gardło roztworem soli fizjologicznej i potem wypluć do próbnika, który zostaje umieszczony w przenośnym spektrometrze. Ten w sekundę dokonuje analizy widma i podaje wynik o bardzo wysokiej wiarygodności. Z badań przeprowadzonych przez Sheba Medical Center wynika, że test ma 95% czułości i 100% swoistości. Wsparcie analizy obrazu zapewnia sztuczna inteligencja.  

- W praktyce może to oznaczać, że sprawdzenie pasażerów samolotu, widzów w kinie, czy pacjentów na SOR-ach będzie ultraszybkie i pewne. To ogromna szansa na szybkie otwarcie wielu branż cierpiących z powodu obecnych obostrzeń epidemiologicznych - zaznacza właściciel testu, izraelska spółka Virusight działająca w joint venture szpitala Sheba Medical Center oraz firmy Newsight Imaging.

Dodatkowym atutem technologii jest możliwość natychmiastowego przesyłania danych do chmury, a system pozwala na analizę każdego patogenu, niezależnie od mutacji. 
 
Nowy typ testu wzbudza ogromne zainteresowanie na całym świecie. Rozwiązanie to jest pilotażowo sprawdzane między innymi w Belgii,  Hiszpanii, Indiach i na Węgrzech. Rząd Węgier zdecydował się na testy we wskazanych centrach podlegających ministrowi zdrowia i ministrowi spraw wewnętrznych. Podobne rozmowy prowadzone są obecnie w kilkunastu krajach na świecie.
 
Wśród klientów biznesowych zainteresowanych technologią jest ICTS Europe - spółka odpowiedzialna za bezpieczeństwo na 120 lotniskach w Europie, USA i na Bliskim Wschodzie. Spółki podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze testowania pasażerów. Również kraje regionu Azji i Pacyfiku zdecydowały się na podpisanie kontraktu na 50 milionów testów w dostawą w tym roku.
 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze