Badania: naukowcy odkryli ludzkie szkieletowe komórki macierzyste

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2018 19:10

W kościach płodów i dorosłych ludzi, poszukiwaczom komórek macierzystych udało się zidentyfikować takie, z których powstają kości, chrząstki czy tzw. zręby narządów. Badacze zdołali też otrzymać takie komórki z innych, uzyskiwanych z organizmu komórek, co otwiera drogę do nowych terapii.

Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Na łamach pisma "Cell" zespół ze Stanford University opisał odkrycie, które może mieć ogromne znaczenie dla medycyny.

"Zważając na duże obciążenie chorobami degeneracyjnymi, nowotworowymi, urazami i dotyczącymi szkieletu skutkami zabiegów chirurgicznych, wierzymy, że nowo odkryte szkieletowe komórki macierzyste oraz zrozumienie ich komórkowej genealogii umożliwią molekularną diagnostykę i leczenie dotykających szkielet chorób" - podkreśla główny autor pracy prof. Michael Longaker.

Jak tłumaczą naukowcy, tkanki szkieletowe takie jak np. kości, mają wyjątkową zdolność do regeneracji. Niektóre kręgowce potrafią nawet regenerować całe części kończyn. Jednak u ludzi czy też np. myszy w kościach możliwa jest naprawa tylko niewielkich czy umiarkowanie dużych uszkodzeń. Chrząstka natomiast ma tylko znikomą zdolność regeneracji. Poza tym, tkanki szkieletu ulegają silnemu zniszczeniu zachodzącemu wraz z wiekiem.

Taki stan rzeczy, jak wyjaśniają badacze, wiąże się z rozwojem różnorodnych chorób - od schorzeń typowych dla podeszłego wieku, takich jak osteoporoza czy choroba zwyrodnieniowa stawów, przez niegojące się urazy, zaburzenia krwi aż do nowotworów. Niestety, możliwości medycyny są na tych polach ograniczone, a działanie komórek macierzystych w szkielecie jest słabo poznane.

W opisanym eksperymencie jego autorzy dokonali kilku rzeczy. Po pierwsze znaleźli ludzkie szkieletowe komórki macierzyste. Były one obecne zarówno w szpiku płodów, jak i dorosłych osób. Wcześniej tego typu komórki udało się zidentyfikować u gryzoni.

Po drugie wykryli - pochodzące od tych komórek - komórki potomne potrzebne w rozwoju kości i chrząstki. Dzięki temu udało się badaczom zrozumieć, w jaki sposób z komórek macierzystych powstają tkanki ludzkiego szkieletu.

Ponadto odkryte komórki naukowcy zdołali otrzymać także sztucznie, z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych, czyli takich, które można otrzymać z organizmu dorosłego człowieka. Dodatkowych informacji udzieliło porównanie genów działających w szkieletowych komórkach macierzystych ludzi i myszy.

Badacze liczą, że odkrycia te mogą doprowadzić do nowego typu terapii, w tym nawet odmładzających uszkodzone wiekiem szkieletowe tkanki.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum