Badania: naukowcy na drodze do stworzenia syntetycznego organizmu

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2017 09:09

Naukowcy stworzyli w laboratorium fragmenty kodu genetycznego, który potem wszczepili drożdżom. Ich celem jest w pełni syntetyczny organizm.

Badania: naukowcy na drodze do stworzenia syntetycznego organizmu
". Celem naukowców jest wyprodukowanie organizmu, którego cechy będzie można łatwo kontrolować - np. dodając geny odpowiedzialne za produkcję pożądanych substancji. Fot. Archiwum

Na razie drożdże otrzymały sześć sztucznych z 16 chromosomów - struktur, w których „upakowany" jest materiał genetyczny. Pracowały nad tym setki naukowców w ramach Synthetic Yeast Genome Project. Już za rok uda się skonstruować wszystkie chromosomy drożdży w laboratorium - pisze Rzeczpospolita.

Wyniki swoich badań uczeni opublikowali na łamach  "Science". Celem naukowców jest wyprodukowanie organizmu, którego cechy będzie można łatwo kontrolować - na przykład dodając geny odpowiedzialne za produkcję pożądanych substancji lub dające większą odporność na niekorzystne warunki otoczenia. Takie drożdże można by np. "zatrudnić" do produkcji leków.

Na razie jednak naukowcy podmieniają to, co zaprojektowała natura, na prawie identycznie wyglądający kod złożony w laboratorium. Wszystko po to, aby się nauczyć jak działa natura.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum