×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: napoje energetyzujące niebezpieczne dla zdrowia

Autor: Wp.pl/Rynek Zdrowia05 listopada 2013 11:36

Naukowcy wskazują, że napoje energetyzujące zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Po ich wypici można nawet dostać zawału. Dotyczy to zarówno starszych, jak i całkiem młodych osób.

Badania: napoje energetyzujące niebezpieczne dla zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Napój zawierający kofeinę powoduje zwiększenie lepkości krwi, przyczynia się to do problemów sercowo naczyniowych, i może doprowadzić np. do wylewu krwii do mózgu.

Z badań zaprezentowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne wynika, że godzinę po wypiciu "energetyka" system krwionośny wykazuje anomalie takie, jakie występują u pacjentów chorych na serce. Wystarczy jedna puszka napoju energetyzującego, by w ich zapisie elektrokardiograficznym pojawiły się niepokojące zmiany.

Badaczy zaniepokoił zwłaszcza jeden parametr pracy serca osób spożywających napoje energetyzujące, a mianowicie tzw. odstęp QT. Jest to odcinek w zapisie EKG odzwierciedlający czas pełnego cyklu pobudzenia i powrotu do stanu wyjściowego mięśniówki komór serca. Jeśli odstęp QT ulega wydłużeniu o 30 milisekund, to już powód do niepokoju i świadectwo arytmii, która może prowadzić nawet do śmierci.

Więcej:  www.wp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum