Wp.pl/Rynek Zdrowia | 05-11-2013 11:36

Badania: napoje energetyzujące niebezpieczne dla zdrowia

Naukowcy wskazują, że napoje energetyzujące zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Po ich wypici można nawet dostać zawału. Dotyczy to zarówno starszych, jak i całkiem młodych osób.

Napój zawierający kofeinę powoduje zwiększenie lepkości krwi, przyczynia się to do problemów sercowo naczyniowych, i może doprowadzić np. do wylewu krwii do mózgu.

Z badań zaprezentowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne wynika, że godzinę po wypiciu "energetyka" system krwionośny wykazuje anomalie takie, jakie występują u pacjentów chorych na serce. Wystarczy jedna puszka napoju energetyzującego, by w ich zapisie elektrokardiograficznym pojawiły się niepokojące zmiany.

Badaczy zaniepokoił zwłaszcza jeden parametr pracy serca osób spożywających napoje energetyzujące, a mianowicie tzw. odstęp QT. Jest to odcinek w zapisie EKG odzwierciedlający czas pełnego cyklu pobudzenia i powrotu do stanu wyjściowego mięśniówki komór serca. Jeśli odstęp QT ulega wydłużeniu o 30 milisekund, to już powód do niepokoju i świadectwo arytmii, która może prowadzić nawet do śmierci.

Więcej:  www.wp.pl