Badania nad lekiem przeciwko bliznom

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2009 14:41

Powodzeniem zakończyły się kliniczne badania z udziałem ludzi nad nowym środkiem ułatwiającym gojenie ran. Potraktowane nim rany goją się w taki sposób, że pozostają po nich mniejsze blizny.

Nowy lek powstał z myślą o ofiarach wypadków. Skorzystać z leku będą mogli również pacjenci po skomplikowanych operacjach.

Rany potraktowane lekiem są po zabliźnieniu mniej zaczerwienione, mniej wypukłe i generalnie mniej widoczne niż te, które leczono przy użyciu placebo. Dowiodły tego badania przeprowadzone na grupie 200 osób, kierowane przez prof. Marka Fergusona z brytyjskiego University of Menchester - podaje Rzeczpospolita powołując się na doniesienia pisma „Lancet”.

Do oczyszczenia skóry badacze zaprzęgli transformujący czynnik wzrostu o nazwie TGF -beta 3, który odgrywa istotną rolę w procesie gojenia się tej tkanki.

Osoby, które brały udział w badaniach zostały okaleczone. Badacze zrobili im na każdym ramieniu ranę o głębokości jednego centymetra. W jedno ramię wstrzyknięty został nowy lek, a w drugie placebo. Zabieg ten powtórzyli dobę później.

Następnie naukowcy oceniali powstałe po nacięciu blizny, używając 100 punktowejj skali. Co interesujące nie wiedzieli, która rana została potraktowana nowym lekiem, a która nie. Wynik był jednoznaczny i przemawiał na korzyść badanej substancji. Jak pisze „Lancet”, zranione miejsca, w które wstrzyknięto lek, przypominały normalną skórę. Tam, gdzie zastosowano placebo, znajdowały się szramy.

Zakończył się drugi etap badań klinicznych, zaczyna się trzeci. - Jesteśmy w trakcie rekrutacji pacjentów. Potrzebujemy 350 ochotników, którym będziemy chcieli zlikwidować istniejące blizny - tłumaczył prof. Mark Ferguson.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum