Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 05-04-2017 13:21

Badania nad lekiem na raka trzustki. Grant to jednak za mało

Leku na raka trzustki poszukują naukowcy z Katedry Technologii Leków i Biochemi Politechniki Gdańskiej. Teraz chcą przekazać badania do National Cancer Institute w USA. U nas nie znaleziono dotąd inwestora na ich kontynuację.

Naukowcy przebadali aktywność ponad 40 nowych związków chemicznych wobec m.in. ludzkich nowotworów przeszczepionych na tzw. myszy bezgrasicze. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Badania przez siedem lat prowadził zespół pod kierownictwem prof. Jerzego Konopy. Naukowcy przebadali aktywność ponad 40 nowych związków chemicznych wobec różnych linii komórek nowotworowych w warunkach in vitro oraz wobec ludzkich nowotworów przeszczepionych na tzw. myszy bezgrasicze.

Jak się okazało kilka spośród przebadanych związków pozytywnie reaguje na nowotwory trzustki.

Gdańscy naukowcy otrzymali kilka zaleceń, które powinni spełnić, by projekt mógł wejść w kolejną fazę badań przedklinicznych, ale już w National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych. U na nie ma wystarczającego kapitału na przeprowadzenie takich badań.

Grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wyniósł 4 mln. zł. Pieniądze zostały wykorzystane, m.in. niemal 2,5 mln zł pochłonęły badania na zwierzętach. Obecnie brakuje jednak środków na kolejne badania.

Jak mówi Gazecie Wyborczej Jerzy Buszke, broker innowacji z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG, które wspomaga badaczy we współpracy z biznesem, poszukiwany jest inwestor zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Więcej: www.wyborcza.pl