Badania: mutacje genu ULK4 wiążą się z rozwojem m.in. schizofrenii i autyzmu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2016 14:06

Gen ULK4, dotychczas kojarzony z nadciśnieniem tętniczym, ma związek z rozwojem schizofrenii, zaburzeń dwubiegunowych, depresji i autyzmu - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Scientific Reports".

Badania: mutacje genu ULK4 wiążą się z rozwojem m.in. schizofrenii i autyzmu
Gen ULK4 odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju mózgu Fot. Archiwum

Naukowcy z Uniwersytetu Aberdeen w Wielkiej Brytanii już dwa lata temu podejrzewali, że gen ULK4, którego rola nie była wówczas jeszcze zbyt dobrze rozumiana, może być powiązany z występowaniem zaburzeń zdrowia psychicznego. Mutacja tego genu częściej występowała u osób cierpiących na schizofrenię niż u osób, u których nie zdiagnozowano żadnych zaburzeń psychicznych.

Obecnie, dzięki dostępności lepszej technologii, Brytyjczykom udało się potwierdzić swoje wcześniejsze obserwacje. We współpracy z kolegami z Uniwersytetu Tongji w Szanghaju "wyłączyli" gen ULK4 w wybranych grupach komórek macierzystych w mózgach myszy. Potomstwo tych gryzoni przejawiało zachowania sugerujące zaburzenia neurorozwojowe (dezorientacja, gubienie się, a także zaburzona komunikacja międzyneuronalna). Problemy te zostały jednak w pełni wyeliminowane po ponownym "włączeniu" genu ULK4.

- Schizofrenia, podobnie jak inne zaburzenia psychiczne, jest zjawiskiem wielowymiarowym i bardzo trudno jest zidentyfikować konkretne geny, które w połączeniu z czynnikami środowiskowymi przyczyniają się do jej rozwoju - podkreśla współautor badań dr Bing Lang.

- Nasze ostatnie analizy wskazują, że ULK4 odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju mózgu, a jego mutacje zwiększają ryzyko zaburzeń neurorozwojowych - dodaje badacz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum