Badania: mózg może uznać protezę za prawdziwą kończynę

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2018 12:11

Proteza kończyn może być rozpoznana przez mózg jako prawdziwa część ciała. Ważne by była często używana - dowodzą naukowcy na łamach czasopisma Brain.

Badania: mózg może uznać protezę za prawdziwą kończynę. Fot. Archiwum

Badacze z University College London (UCL) wskazują, że jeśli uda się przekonać mózg, że sztuczna kończyna jest prawdziwą, to protezy będą wygodniejsze i łatwiejsze w użyciu. Ich zdaniem mózg można przeprogramować - pod warunkiem, że proteza jest często używana.

Do takich wniosków doszli eksperci na podstawie badania przeprowadzonego w grupie 32 osób bez ręki, z których jedna połowa urodziła się z jedną ręką, a druga utraciła rękę w wyniku amputacji, a także 24 osób z dwiema rękami, które pełniły rolę grupy kontrolnej.

Uczestnikom pokazywano zdjęcia protez rąk, w tym zdjęcia ich własnych protez, a także prawdziwych kończyn. Ich reakcje neuronowe oceniano za pomocą obrazowania metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, które polega na pomiarze aktywności mózgu poprzez wykrywanie zmian związanych z przepływem krwi.

Badacze zauważyli, że wśród uczestników z protezami reakcje neuronalne w obszarze kory wzrokowej, która umożliwia rozpoznanie rąk, były silniejsze niż w grupie kontrolnej. Dotyczyło to w szczególności uczestników jednoręcznych, którzy często używali protez w życiu codziennym.

Jak tłumaczą naukowcy, im więcej osoby jednoręczne korzystają co dzień z protezy, tym silniej obszary potyliczno-skroniowe kory wzrokowe reagują na obrazy protezy. Ta część mózgu reagowała również na obrazy protez, które są funkcjonalne, ale nie wyglądają jak ręce, na przykład protez hakowych.

Badacze przeanalizowali również połączenia nerwowe pomiędzy poszczególnymi obszarami mózgu, które umożliwiają ludziom rozpoznawanie rąk i kontrolowanie ich. Stwierdzili, że u osób regularnie używających protez występuje więcej połączeń między tymi dwoma obszarami mózgu. Oznacza to, że mózg przeprogramował się.

Więcej: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum