Badania: mikrobiom człowieka nadal kryje wiele tajemnic
Najnowsze badania uczonych z Uniwersytetu Stanforda (USA) wskazują, że żyjące w ludzkim organizmie drobnoustroje są znacznie bardziej zróżnicowane niż wcześniej przypuszczano.

Badacze poszukiwali nieinwazyjnych sposobów prognozowania, czy system immunologiczny pacjenta z przeszczepem uzna nowy narząd za obcy. Członkowie zespołu ocenili, że rozwiązaniem może być analiza próbek krwi w poszukiwaniu wolnych nici DNA i jego fragmentów krążących swobodnie w osoczu. Oprócz części DNA pacjenta i dawcy narządu, uzyskano także obszerny obraz kolekcji bakterii, wirusów i innych mikrobów, które tworzą mikrobiom danej osoby - informuje Rzeczpospolita.
Zaskoczeniem dla naukowców był fakt, że spośród wszystkich fragmentów DNA nie pochodzących od człowieka, 99 proc. nie pasowało do niczego, co można było znaleźć w istniejących genetycznych bazach danych. Badania nieznanych fragmentów DNA wskazują, że większość z nich przypomina proteobakterie i niezidentyfikowane wirusy.
Badacze zapowiadają dalsze badania. W ich opinii nowe wirusy mogą być związane z chorobami, których przyczyn dotychczas nie zidentyfikowano.
Więcej: www.rp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)