Badania: mikrobiom człowieka nadal kryje wiele tajemnic

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2017 10:37

Najnowsze badania uczonych z Uniwersytetu Stanforda (USA) wskazują, że żyjące w ludzkim organizmie drobnoustroje są znacznie bardziej zróżnicowane niż wcześniej przypuszczano.

Badania: mikrobiom człowieka nadal kryje wiele tajemnic
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badacze poszukiwali nieinwazyjnych sposobów prognozowania, czy system immunologiczny pacjenta z przeszczepem uzna nowy narząd za obcy. Członkowie zespołu ocenili, że rozwiązaniem może być analiza próbek krwi w poszukiwaniu wolnych nici DNA i jego fragmentów krążących swobodnie w osoczu. Oprócz części DNA pacjenta i dawcy narządu, uzyskano także obszerny obraz kolekcji bakterii, wirusów i innych mikrobów, które tworzą mikrobiom danej osoby - informuje Rzeczpospolita.

Zaskoczeniem dla naukowców był fakt, że spośród wszystkich fragmentów DNA nie pochodzących od człowieka, 99 proc. nie pasowało do niczego, co można było znaleźć w istniejących genetycznych bazach danych. Badania nieznanych fragmentów DNA wskazują, że większość z nich przypomina proteobakterie i niezidentyfikowane wirusy.

Badacze zapowiadają dalsze badania. W ich opinii nowe wirusy mogą być związane z chorobami, których przyczyn dotychczas nie zidentyfikowano.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze