Badania: melatonina wytwarzana w płucach jest murem przeciwko SARS-CoV-2

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 13:44

Melatonina wytwarzana w ludzkich płucach jest bardzo skuteczną substancją w zwalczaniu SARS-CoV-2. Nie tylko ma wysokie właściwości prewencyjne, ale również hamuje rozprzestrzenianie się w organizmie koronawirusa - wynika z badania naukowców z brazylijskiego uniwersytetu w Sao Paulo (USP).

Badania: melatonina wytwarzana w płucach jest murem przeciwko SARS-CoV-2
W badaniach potwierdzono wysoką skuteczność melatoniny wytwarzanej przez płuca Fot. Fotolia

Kierująca zespołem badawczym Regina Pekelmann Markus, wykładowca na Wydziale Nauk Biologicznych USP, wskazała, że w trakcie dotychczasowych studiów potwierdzono wysoką skuteczność melatoniny wytwarzanej przez płuca. - Substancja ta jest niczym mur przeciwko SARS-CoV-2, chroniąc przed wniknięciem patogenu do tkanki nabłonkowej - wyjaśniła badaczka.

W jej ocenie melatonina produkowana przez płuca osłabia działanie białek, dzięki którym koronawirus wnika do tkanki nabłonkowej.

Markus wskazała, że skuteczne przeciwdziałanie dostaniu się SARS-CoV-2 do komórek potwierdzono m.in. poprzez bezpośrednie wstrzykiwanie większych ilości melatoniny do płuc. Dostarczana była ona w postaci kropli i aerozolu.

W publikacji na łamach naukowego pisma "Melatonin Research" brazylijscy badacze zauważają, że melatonina wytwarzana w płucach mogłaby docelowo stać się też składnikiem markera służącego wykrywaniu bezobjawowych zakażeń koronawirusem.

Na dobroczynne działanie melatoniny w hamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w październiku zwracali uwagę lekarze z hiszpańskiej kliniki MARGen w Grenadzie. Wskazywali, że substancja ta może pomóc w walce z SARS-CoV-2 dzięki swoim właściwościom sprzyjającym poprawie układu odpornościowego.

Z kolei w listopadzie naukowcy z amerykańskiego Cleveland zaznaczali, że melatonina ma duży potencjał i mogłaby zostać zastosowana do produkcji leku przeciwko COVID-19.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze