Badania: lit może chronić przed demencją?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 września 2017 08:15

Zdaniem duńskich naukowców podawanie małych dawek litu osobom ze średnim stopniem upośledzenia zdolności poznawczych, korzystnie wpływa na pracę ich mózgu.

Badania: lit może chronić przed demencją?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lit od dawna jest używany w medycynie m.in. jako lek w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Teraz na łamach ''JAMA Psychiatry'' naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego przedstawili możliwość wykorzystania litu w profilaktyce demencji. Już wcześniej badania na szczurach pokazywały, że lit podawany w dużych ilościach polepsza pracę mózgu i zdolności poznawcze gryzoni - podaje Gazeta Wyborcza.

Dr Lars Vedel Kessing, główny autor pracy w ''JAMA Psychiatry'', wraz ze swoim zespołem przeanalizowali dane zdrowotne ponad 800 tys. mieszkańców Danii z lat 1970-2013. W tym czasie u 73 tys. z nich zdiagnozowano demencję.

Informacja ta została zestawiona z analizami wody pitnej, jaką dostarczało 151 miejskich wodociągów zaopatrujących 42 proc. całej populacji Danii. Skupiano się przede wszystkim na zawartości litu, który w pewnych ilościach znajduje się w każdym systemie wodnym.

Jak przekonuje dr Kessing, po uwzględnieniu wszystkich czynników okazało się, że osoby, które miały dostęp do wody zawierającej powyżej 15 mikrogramów litu na litr, były o blisko 17 proc. mniej narażone na rozwój demencji niż te, które piły wodę z zawartością litu od 2 do 5 mikrogramów na litr.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze