Badania: leki przeciwpadaczkowe zwiększają ryzyko choroby Alzheimera?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2018 10:49

Stosowanie leków przeciwpadaczkowych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera i otępienia - informuje "Journal of the American Geriatrics Society".

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Badania przeprowadzone zostały przez Uniwersytet Wschodniej Finlandii i niemieckie Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych (DZNE).

Związek między przyjmowaniem leków przeciwpadaczkowych a chorobą Alzheimera oceniano u mieszkańców Finlandii z rozpoznaniem choroby Alzheimera oraz w grupie kontrolnej bez choroby. Badanie to jest częścią ogólnokrajowego badania MEDALZ, które obejmuje 70 718 osób, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera w Finlandii w latach 2005-2011 oraz kontrolną grupę 282 862 osób.

Związek leków przeciwpadaczkowych z otępieniem zbadano korzystając z danych dużego niemieckiego ubezpieczyciela zdrowotnego, Allgemeine Ortskrankenkasse (AOK). Przeanalizowany zbiór danych obejmuje 20 325 osób z rozpoznaniem demencji w latach 2004-2011 oraz kontrolną grupę 81 300 osób.

Ciągłe stosowanie leków przeciwpadaczkowych przez okres dłuższy niż jeden rok wiązało się z 15-procentowym zwiększeniem ryzyka choroby Alzheimera w przypadku fińskiego zbioru danych oraz z 30-procentowym wzrostem ryzyka demencji w niemieckim zbiorze danych.

Wiadomo, że niektóre leki przeciwpadaczkowe zaburzają funkcje poznawcze -przetwarzanie informacji. Dokładniejsza analiza wykazała, że ryzyko choroby Alzheimera i otępienia było szczególnie związane z lekami, które upośledzają funkcje poznawcze. Ich przyjmowanie wiązało się z 20-procentowym zwiększeniem ryzyka choroby Alzheimera i 60-procentowym zwiększeniem ryzyka demencji.

Im wyższa była dawka leku, który upośledza funkcje poznawcze, tym bardziej rosło ryzyko demencji. Jednak leki przeciwpadaczkowe, które nie zaburzają przetwarzania poznawczego, nie były związane z ryzykiem.

Autorzy podkreślają, że konieczne są dalsze badania nad długofalowym wpływem leków przeciwpadaczkowych na funkcje poznawcze, zwłaszcza u osób starszych.

Poza padaczką leki przeciwpadaczkowe stosuje się w leczeniu bólu neuropatycznego, choroby afektywnej dwubiegunowej i uogólnionych zaburzeń lękowych. Nowe badanie jest jak dotąd największym na ten temat i pierwszym, które zbadało związek pod względem regularności stosowania, dawkowania oraz porównania ryzyka leków przeciwpadaczkowych upośledzających funkcje poznawcze oraz pozbawionych tego działania ubocznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum