Badania: lek na cukrzycę ma także działanie przeciwdepresyjne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2019 14:56

Metformina, stosowana w leczeniu cukrzycy, redukuje zaburzenia lękowe u myszy poprzez zwiększenie dostępności serotoniny w mózgu - wykazały badania opublikowane na łamach pisma "JNeurosci".

Badania: lek na cukrzycę ma także działanie przeciwdepresyjne
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

U samców myszy karmionych pożywieniem o wysokiej zawartości tłuszczu metformina zmniejszała poziom aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) zaburzających przedostawanie się do mózgu tryptofanu, który następnie przekształcany jest w serotoninę. Przekładało się to na zmniejszenie u gryzoni częstotliwości zachowań świadczących o zaburzeniach lekowych.

Przeciwdepresyjnemu działaniu towarzyszyła poprawa neurotransmisji w hipokampie, tj. strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się.

Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na zaburzenia nastroju, w tym depresję. Choć mechanizm stanowiący przyczynę zależności pomiędzy insulinoopornością a depresją i zaburzeniami lękowymi nie został jeszcze poznany, zdaniem autorów kluczowa może być regulacja poziomu serotoniny.

Wyniki tych badań oznaczają konsekwencje dla leczenia pacjentów cierpiących jednocześnie na cukrzycę i zaburzenia nastroju - komentują badacze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum