Badania: leczenie antybiotykami w dzieciństwie sprzyja nadwadze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2015 15:43

Amerykańscy naukowcy dowodzą, iż częste leczenie antybiotykami we wczesnym dzieciństwie wpływa na rozwój i sprzyja nadwadze.

Badania: leczenie antybiotykami w dzieciństwie sprzyja nadwadze
Fot. Archiwum RZ

Autor badań dr Martin Blaser z NYU Langone Medical Center twierdzi, że dzieci mieszkające w Stanach Zjednoczonych do dziesiątego roku życia przechodzą średnio dziesięć kuracji antybiotykowych.

Naukowcy badali wpływ często stosowanej u dzieci amoksycyliny (antybiotyk o szerokim spektrum działania) oraz coraz popularniejszej wśród pediatrów tylozyny (antybiotyk makrolidowy) na młode myszy. Gryzonie leczone były tymi antybiotykami (lub ich połączeniem) trzykrotnie przez krótki czas. Miało to odzwierciedlać wpływ średniej dawki antybiotyków podawanych dzieciom do drugiego roku życia.

Zastosowanie antybiotyków sprawiło, że myszy dorastając były grubsze i miały masywniejsze kości w porównaniu z kontrolną grupą gryzoni. Za utrzymujące się nadmierne przybieranie na wadze odpowiedzialna była w większym stopniu tylozyna, podczas gdy amoksycylina wpływała na wzrost kości.

Oba antybiotyki trwale zaburzyły też mikrobiom przewodu pokarmowego, zmieniając nie tylko liczbę bakterii i ich różnorodność, ale także geny bakteryjne odpowiedzialne za konkretne funkcje metaboliczne. Zmiany te stawały się wyraźniejsze po każdej kolejnej kuracji.

Eksperymenty wykazały, że zaburzony przez antybiotyki mikrobiom może trudniej przystosowywać się do zmian w sposobie odżywiania. Gdy myszom zaczęto podawać pokarm wysokotłuszczowy, mikrobiom grupy kontrolnej w ciągu jednego dnia przystosował się do nowych warunków, podczas gdy u części gryzoni leczonych amoksycyliną trwało to do dwóch tygodni, a u tych leczonych tylozyną nawet do kilku miesięcy.

Naukowcy podkreślają, że niezbędna jest większa świadomość niepożądanego wpływu zbyt częstego stosowania antybiotyków, gdyż mogą one przeprogramować metabolizm dziecka i zwiększyć ryzyko otyłości.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum