Badania: kwas żywiczny może pomóc w leczeniu padaczki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 września 2015 11:35

Szwedzcy naukowcy dowodzą, iż niektóre kwasy żywiczne mogą być stosowane jako lek u osób cierpiących na padaczkę. Badacze z Uniwersytetu Linköping wyizolowali z żywicy 71 związków, z których 12 uznali za potencjalne nowe leki dla epileptyków.

Badania: kwas żywiczny może pomóc w leczeniu padaczki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Epilepsję wywołuje nadmierne pobudzenie komórek nerwowych, co zaburza proces przekazywania impulsów elektrycznych. Utrzymywaniem równowagi pomiędzy spoczynkiem a pobudzeniem komórek zajmują się kanały jonowe, białkowe "bramy" w ścianach neuronów, pozwalające kontrolować przepływ sygnałów.

Wiele stosowanych dziś u pacjentów cierpiących na padaczkę leków działa poprzez blokowanie kanałów sodowych. Leczenie ma jednak skutki uboczne, a wiele osób nie reaguje na nie prawidłowo.

Badania prowadzone na komórkach nerwowych myszy wykazały, że kwasy żywiczne zmniejszają pobudliwość komórek nerwowych poprzez oddziaływanie na kanały potasowe.

Posiadają one silne właściwości niezbędne do tego, by wiązać się z kanałem jonowym i regulować jego pracę. Naukowcy mają nadzieje, że kontynuacja badań pozwoli opracować leki stanowiące alternatywę dla pacjentów niereagujących na dotychczas przepisywane preparaty.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze