Badania: koronawirus szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami serca

Autor: interia.pl/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2020 12:13

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Wuhan 19,7 proc. pacjentów z COVID-19 miało potwierdzoną chorobę wieńcową. To potwierdza, że koronawirus SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami serca.

Chorzy kardiologicznie są bardziej narażeni na koronawirusa; FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Choroba wieńcowa u osób zakażonych COVID-19 była niezależnym czynnikiem wpływającym na ich śmiertelność. Warto podkreślić, że wśród przebadanych pacjentów z COVID-19, śmiertelność wynosiła 51,2 proc. dla tych z chorobami serca w porównaniu do 4,5 proc. u tych bez problemów kardiologicznych. W tzw. modelu proporcjonalnego hazardu Coxa osoby z urazem serca ze zdiagnozowanym COVID-19 były ponad 4 razy bardziej narażone na zgon - podaje portal nt.interia.pl.

Wyniki badań (w których wzięło udział 416 pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu Renmin między 20 stycznia a 10 br.) zostały opublikowane przez zespół uczonych pod kierownictwem dr Shaobo Shi ze Szpitala Renmin z Uniwersytetu w Wuhan.

Jak powiedział dr Shaobo Shi, na podstawie aktualnych wyników badań hs-Tnl i EKG w podgrupie pacjentów cierpiących na COVID-19, możemy jedynie oszacować stopień ciężkości uszkodzenia serca. Dlatego też nie ma dowodów, że SARS-CoV-2 może uszkadzać serce - konieczne są dalsze badania.

Więcej: nt.interia.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum