Badania: komórki macierzyste w walce z dysfunkcją ślinianek

www.infodent24.pl Autor: PTWP - Infodent24.pl • Źródło: infodent24.pl/Rynek Zdrowia   • 10 sierpnia 2015 13:05

Źle funkcjonujące lub niefunkcjonujące wcale ślinianki, to poważny problem medyczny, który być może już niedługo będzie tylko wspomnieniem.

Badania: komórki macierzyste w walce z dysfunkcją ślinianek

Walka z dysfunkcją ślinianek przybrała nowy wymiar, a to dzięki dokonaniom naukowców z University of Texas w San Antonio. To ważne, gdyż ślinianki, które odmówiły posłuszeństwa, bardzo rzadko wznawiają funkcjonowanie.

- Do namnażania komórek macierzystych ślinianki wykorzystaliśmy przestrzenną strukturę, wykonaną z włókna jedwabiu - opowiada kierujący badaniami, prof. Chih-Ko Yeh.

Osiągnięte rezultaty są obiecujące. Komórki ślinianki należą do grupy szczególnie trudnych do wyhodowania w laboratoryjnych warunkach, zastosowanie rusztowania z włókien jedwabiu okazało się strzałem w dziesiątkę.

Wyniki pracy naukowców z University of Texas zostały opisane w czasopiśmie Tissue Engineering Part A. Niedostatek śliny może być następstwem m.in.: cukrzycy, radioterapii, czy procesów starzenia się organizmu człowieka.

Problem jest poważny, bo np. zespół Sjogrena to druga co do częstości występowania choroba autoimmunologiczna (po reumatoidalnym zapaleniu stawów). Zmaga się z nią do 5 proc. populacji. Choroba ta prowadzi do upośledzenia m.in. gruczołów łzowych i ślinianek.

Te same dolegliwości powoduje kserostomia rzeczywista – w jej bardziej zaawansowanych stadiach może wystąpić zanik błony śluzowej jamy ustnej.  

Więcej: www.medicalnewstoday.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum