Badania: kobiety uzależniają się łatwiej, przyczyną wahania hormonalne
Wahania hormonalne, których kobiety doświadczają podczas cyklu miesiączkowego, przyczyniają się do większej podatności na uzależnienie od narkotyków oraz większego prawdopodobieństwa nawrotu nałogu - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Neuropsychopharmacology".

Gdy poziom estrogenów jest wysoki, kobiety uczą się szybciej, w ich mózgach tworzą się silniejsze powiązania z danymi bodźcami środowiskowymi. Są też bardziej skłonne do poszukiwania nagrody.
- Proces uzależniania się kobiet może fundamentalnie różnić się od tego, który ma miejsce w przypadku mężczyzn. Zrozumienie tego jest istotne, gdyż to pierwszy krok do stworzenia metod leczenia, które byłyby naprawdę skuteczne - mówi autorka badań dr Erin Calipari z Vanderbilt University w Nashville.
- W wielu dotychczasowych badaniach nad procesem uzależnienia na modelu zwierzęcym testowano jedynie samce, dlatego nie uwzględniano wpływu wahań poziomu żeńskich hormonów płciowych. W rezultacie opracowane metody leczenia uzależnień zorientowane były na mężczyzn, podczas gdy w przypadku kobiet okazywały się one często mało skuteczne - dodaje badaczka.
Podczas prowadzonych przez nią badań na szczurach samce i samice mogły zaaplikować sobie dawkę kokainy poprzez naciśnięcie odpowiedniej dźwigni, a podczas aplikacji narkotyku zapalało się światło. Gdy poziom estrogenu był wysoki, samice tworzyły silniejsze skojarzenia światło-narkotyk oraz były bardziej zdeterminowane w wielokrotnym naciskaniu dźwigni, by otrzymać jakąkolwiek dawkę kokainy.
Dr Calipari zauważa, że osoby pracujące z kobietami uzależnionymi powinny mieć świadomość, że w ich przypadku skojarzenia przedmiotów czy bodźców z narkotykiem są silniejsze, niż w przypadku mężczyzn.
Oznacza to, że samo odwiedzenie miejsca, w którym zażywały narkotyki, czy trzymanie łyżeczki przypominającej tą, którą stosowały do podgrzewania narkotyku, może zwiększyć ryzyko powrotu do nałogu.
- Z dostępnych danych epidemiologicznych wiemy, że kobiety uzależniają się szybciej i są w większym stopniu narażone na odnowienie nałogu. Nie wiemy jednak, jakie czynniki na to wpływają. Dysponując danymi z badań takich jak te, zaczniemy wyodrębniać czynniki środowiskowe i fizjologiczne, które są charakterystyczne tylko dla kobiet - podsumowuje badaczka.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)