Badania kliniczne u dzieci i młodzieży - w Centrum Zdrowia Dziecka otwarto pierwszą taką jednostkę w Polsce

Autor: oprac. KG • Źródło: ABM, Rynek Zdrowia27 lipca 2021 16:00

Pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych zacznie działać w Instytucie ''Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka'' w Warszawie.

- Otwieramy kolejne z szesnastu Centrów Wsparcia Badań Klinicznych, które w sumie powstaną w całej Polsce - powiedział minister zdrowia. Fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter
  • Pierwsza w Polsce placówka przeznaczona do prowadzenia badań klinicznych u dzieci i młodzieży powstała w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie
  • Uroczyste uroczyste otwarcie Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych miało miejsce we wtorek (27 lipca)
  • - Populacja pacjentów pediatrycznych będzie miała dostęp do najnowocześniejszego leczenia - podkreślił prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński

Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych powstało w ramach konkursów ogłoszonych przez Agencję Badań Medycznych dotyczących tworzenia i rozwoju Centrów Wsparcia Badań Klinicznych..  

- Dziś jest bardzo ważny moment dla polskiej nauki. Otwieramy kolejne z szesnastu Centrów Wsparcia Badań Klinicznych, które w sumie powstaną w całej Polsce - powiedział we wtorek (27 lipca) Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Dzięki temu uda nam się utworzyć Polską Sieć Badań Klinicznych. Do tej pory w naszym kraju nie wykorzystywaliśmy w pełni istniejącego potencjału w obszarze badań klinicznych, czego potwierdzeniem jest m.in. mała liczba niekomercyjnych badań klinicznych. Dzięki takim inwestycjom to się zmieni.

To pierwsze Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w ośrodku pediatrycznym

Szef resortu zdrowia dodał, że Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Agencją Badań Medycznych rozpoczęło projekt stworzenia w Polsce wyspecjalizowanych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych zapewniających kompleksowe i systemowe wsparcie realizacji badań klinicznych zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych.

Wartość dofinansowania projektu wynosi 9 493 704,64 zł, w ramach tych środków została przeprowadzona modernizacja i adaptacja jednego z budynków) zgodnie ze Standardami Modelowego CWBK. Cały budynek został przystosowany dla osób z ograniczoną mobilnością.

- Otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, szczególnie w ośrodku pediatrycznym, jakim jest Centrum Zdrowia Dziecka to wydarzenie szczególne, ponieważ świadczy o tym, że populacja pacjentów pediatrycznych będzie miała dostęp do najnowocześniejszego leczenia. W ten sposób inaugurujemy powstanie Polskiej Sieci Badań Klinicznych, polskiej marki, która zrzesza już kilkanaście ośrodków w całym kraju -  mówił prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

Dodał, że jest przekonany, że w miejscu takim jak Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych w wysokim standardzie, komforcie i na najwyższym poziomie bezpieczeństwa najmłodsi pacjenci będą mogli korzystać z badań klinicznych zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych.

- Mam nadzieję, że będziemy mogli patrzeć jak ten ośrodek się rozwija, a Sieć staje się coraz bardziej skuteczna i efektywna kosztowo - wskazał prezes Sierpiński.

Czym zajmie się Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych?

Utworzenie Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych doprowadzi do zwiększenia liczby badań klinicznych prowadzonych w populacji pediatrycznej w Polsce. Centrum będzie nie tylko realizować badania kliniczne, ale także je inicjować tak, by odpowiadały potrzebom populacji pediatrycznej i umożliwiały zwiększenie dostępności do nowoczesnych terapii.

Jak wskazał dr Grzegorz Cessak Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, dzięki badaniom klinicznym możliwa jest rejestracja nowych, skutecznych i sprawdzonych produktów leczniczych. 

-  W niektórych przypadkach mogą stać się najlepszą z możliwych terapii, nawet ratujących życie. Pacjenci w trakcie takich badań otoczeni są szczególną opieką lekarzy i diagnostów laboratoryjnych. Dla badaczy jest to możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy i doświadczenia w swojej dziedzinie medycyny. Poza tym, mają możliwość skorzystania z najnowszych narzędzi badawczych - mówił dr Cessak.

Dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka przyznał, że jest dumny, że to właśnie w naszym Instytucie, w którym leczone są najciężej chore dzieci z całego kraju powstało pierwsze Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

- Możliwość poszukiwania alternatywnych metod leczenia w oparciu o wiarygodne dane pozyskane ramach badań klinicznych jest niezwykle ważna - podkreślił dr Migdał.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum