Badania: każdy nosi na skórze stały zestaw "osobistych" bakterii

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2016 11:17

Zestaw mikroorganizmów żyjących na skórze danej osoby niemal nie zmienia się z czasem - informuje pismo Cell.

Autorki badań trzykrotnie pobrały próbki z 17 obszarów skóry 12 ochotników Fot. PTWP

Skórę człowieka zasiedlają liczne bakterie, grzyby i wirusy. Większość z nich jest nieszkodliwa, a nawet przynosi pewne korzyści, jednak niektóre mają związek z zaburzeniami, takimi jak trądzik, łuszczyca czy egzema.

Trzykrotnie pobierając próbki z 17 obszarów skóry 12 ochotników w różnych odstępach czasowych - od miesiąca do dwóch lat - Heidi Kong z National Cancer Institute oraz Julie Segre z National Human Genome Research Institute (USA) wykazały, że skóra zdrowych osób utrzymuje stały wzorzec obecności bakterii niezależnie od noszonych ubrań, mycia, otaczającego środowiska czy kontaktów z innymi osobami.

Szczególnie stabilnym mikrobiologicznie środowiskiem okazała się tłusta skóra pleców i uszu, jednak nawet wyeksponowane i suche dłonie miały stałych mieszkańców. Do miejsc, w których zachodziło najwięcej zmian, należały stopy - być może ze względu na czynniki takie jak higiena osobista.

W przyszłości autorki badań chcą obserwować występowanie bakterii na skórze pacjentów z trądzikiem i innymi chorobami skóry.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum