×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: kawa przedłuża życie?

Autor: Express Elbląg/Rynek Zdowia23 listopada 2015 11:45

Picie od trzech do pięciu filiżanek dziennie, przedłuża życie - wynika z wieloletnich obserwacji prof. Frana Hu z Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Badania: kawa przedłuża życie?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyniki badań opublikowane zostały  przez „Circulation”. Ich główny autor prof. Fran Hu z Harvard T.H. Chan School of Public Health dowodzi, że zwolennicy kawy rzadziej cierpią na choroby sercowo-naczyniowe, neurologiczne, cukrzycę typu 2, rzadziej popełniają samobójstwo. Takie efekty daje zarówno kawa naturalna jak i bezkofeinowa.

Amerykańscy specjaliści powołują się na trwające ok. 30 lat badania, którymi objęto prawie 210 tys. kobiet i mężczyzn. Jedne z nich to Nurses’ Health Study I/II, w ramach których od 1976 r. badane są pielęgniarki amerykańskie. Drugie badania to Health Professionals Follow-up Study, które dotyczy wyłącznie mężczyzn.

Współautorka badania Ming Ding uważa, że korzystny wpływ kawy na zdrowie wynika stąd, że zawiera ona substancje zmniejszające oporność organizmu na insulinę oraz przeciwdziałające stanom zapalnym sprzyjającym wielu chorobom.

Kawa może mieć wpływ na długowieczność, ale z pewnością nie zmniejsza zagrożenia rakiem. Pismo „Cancer Causes Control” w 2014 r. opublikowało np. badania, z którego wynika, że kawa nie zmniejsza np. ryzyka raka prostaty u mężczyzn.

Więcej: expresselblag.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze