Badania: kawa może zaburzać nasz zegar biologiczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2015 13:20

Amerykańscy naukowcy twierdzą, iż nadmierne spożywanie kawy, szczególnie na kilka godzin przed snem, może zaburzać nasz zegar biologiczny.

Badania: kawa może zaburzać nasz zegar biologiczny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wnioski płynące z badań są jedynie wstępne i konieczne są dalsze analizy, które wskażą dokładnie, jak kawa wpływa na zegar biologiczny człowieka. Jednak naukowcy zwracają uwagę, że wypicie małej czarnej krótko przed snem, może skutkować zmęczeniem następnego dnia.

- Taki zabieg całkowicie zaburza nasz dobowy cykl. Jest to bardzo prosta zależność - jeśli późno położymy się spać, zbyt krótki sen spowoduje, że w ciągu dnia będziemy zmęczeni. W takiej sytuacji położymy się do łóżka znacznie szybciej i ponownie nasz dobowy cykl zostanie zaburzony - wyjaśnia współautor badania Kenneth Wright Jr. z University of Colorado.

Badacz snu Jamie Zeitzer, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie w Stanford, przyznał, że wyniki tych badań, choć wymagają doprecyzowania, są bardzo ciekawe. Jednak ze względu na małą liczbę osób badanych, ich wyniki wymagają potwierdzenia.

- Wniosek jest jednak bardzo oczywisty - jeśli chcemy być wypoczęci następnego dnia, unikajmy spożywania kawy w godzinach popołudniowych. Nie namawiam do całkowitego rezygnowania z kawy, ale lepiej ograniczyć jej spożycie do godzin południowych - radzi Wright we wnioskach opublikowanych w Science Translational Medicine.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze