Badania: karaibskie sinice i ukwiały mają właściwości powstrzymujące COVID-19?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2020 14:37

Występujące w Morzu Karaibskim sinice oraz ukwiały mają właściwości powstrzymujące rozwój COVID-19, wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Portoryko (UPR) oraz Instytutu Wistar w Filadelfii (USA).

Badania: karaibskie sinice i ukwiały mają właściwości powstrzymujące COVID-19?
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak poinformował Eduardo Caro z Wydziału Nauk Farmaceutycznych UPR, prowadzone od kilku miesięcy testy wykazały, że występujące u brzegów Portoryko sinice i ukwiały mają silne właściwości antywirusowe i mogą zostać użyte w leczeniu COVID-19.

Caro powołał się na dotychczasowe badania potwierdzające również silne właściwości alg morskich, związane z leczeniem innych chorób, m.in. nowotworów. W badaniu naukowców z USA i Portoryko wykazano, że wysoki potencjał mają szczególnie sinice żyjące u brzegów tej karaibskiej wyspy - zaznaczył.

- Sinice wytwarzają naturalne substancje, które hamują procesy typowe dla chorób zakaźnych, dlatego właśnie w tych organizmach szukamy rozwiązań służących walce z COVID-19 - dodał Eduardo Caro.

Portorykański badacz zaznaczył, że do wiosny 2021 r. zespół z UPR oraz Instytutu w Filadelfii zamierza opracować lekarstwo przeciwko Covid-19 na bazie organizmów morskich żyjących w Morzu Karaibskim, głównie sinic. Dodał, że kolejnym etapem, trwającym znacznie dłużej, będzie komercjalizacja tego preparatu.

- Interesuje nas zwłaszcza to, aby nowy lek na bazie tych organizmów morskich miał działanie terapeutyczne na zainfekowane komórki płuc - powiedział Caro.

Dziennik "El Mundo", opisujący pierwsze wnioski z prac zespołu badawczego kierowanego przez Caro, przypomniał, że od kilku miesięcy prace nad wykorzystaniem sinic w dietetyce prowadzi też uniwersytet w hiszpańskim Vigo.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum