Badania: kamica nerkowa zwiększa ryzyko raka nerki

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2019 14:40

Kamica nerkowa ma związek z wyższym ryzykiem zachorowania na raka nerkowokomórkowego, zwłaszcza brodawkowatego oraz na raka górnych dróg moczowych - wynika z pracy, którą publikuje pismo “British Journal of Cancer”.

Badania: kamica nerkowa zwiększa ryzyko raka nerki
Fot. archiwum

Kamica nerkowa polega na odkładaniu się w układzie moczowym złogów zbudowanych z substancji chemicznych obecnych w moczu, zwykle w postaci rozpuszczonej. Choroba może przez wiele lat nie dawać objawów, ale może też powodować tępy ból pleców albo napady tzw. kolki nerkowej, czyli ostrego bardzo silnego bólu w okolicy nerki lub dole brzucha.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym pod kierunkiem Jeroena A.A. van de Pola z Uniwersytetu w Maastricht (Holandia) analizowano związek tej przypadłości z rakiem nerkowokomórkowym oraz rakiem tzw. przejściowonabłonkowym górnych dróg moczowych. 

Okazało się, że w porównaniu z osobami bez kamicy nerkowej pacjenci cierpiący na to schorzenie mieli o ok. 40 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka nerkowokomórkowego. Dokładniejsza analiza ujawniła, że dotyczyło ono brodawkowatego raka nerki (druga co do częstości postać raka nerki) - ryzyko wyższe o ponad 200 proc., ale nie jasnokomórkowego raka nerki (najczęstsza postać).

Osoby z kamicą nerkową były też o 66 proc. bardziej zagrożone rakiem przejściowonabłonkowym górnych dróg moczowych.

Co więcej, pacjenci, u których kamicę nerkową zdiagnozowano w młodszym wieku, tj. do 40. roku życia, były bardziej zagrożone rakiem nerki i górnych dróg moczowych niż osoby, u których choroba ujawniła się później.

Więcej: www.naukapwpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum