Badania: jest szansa na skuteczne lekarstwo na grypę

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 26 października 2019 19:22

Do tej pory uważano, że przed grypą chronią nas tylko szczepionki. Jeśli nie pomogą, możemy tylko położyć się do łóżka, pić herbatę i się pocić. Ale być może już wkrótce doczekamy się skutecznego lekarstwa na tę chorobę.

Badania: jest szansa na skuteczne lekarstwo na grypę
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Grupa badaczy skupionych wokół biomedyka Richarda Plempera z Atlanty przetestowała z powodzeniem przeciwwirusowe lekarstwo przeciwko grypie. Próby przeprowadzono na fretkach domowych oraz w laboratorium na tkance dróg oddechowych i błonie śluzowej ludzi. W przyszłym roku naukowcy chcą po raz pierwszy wypróbować nowe lekarstwo na ludziach.

Uczeni z Atlanty opublikowali wyniki swoich badań 23 października na łamach amerykańskiego fachowego czasopisma medycznego "Science Translational Medicine".

Wyjaśniają, że substancja aktywna nowego lekarstwa o nazwie EIDD-2801 blokuje działanie polimerazy RNA - ryboenzymów odgrywających ważną rolę w powielaniu się genomu wirusów. Wywołuje ona powstawanie mutacji genomu wirusa grypy. Jeśli powstanie ich wystarczająco dużo, genom staje się nieskuteczny i wirus grypy nie może się już więcej powielać.

Naukowcy z Atlanty wypróbowali nową substancję między innymi na wirusach wywołujących świńską grypę, której epidemia wybuchła w roku 2009. Przebadano ją na fretkach domowych, które reagują na wirusy grypy w sposób podobny do ludzi. Po podaniu fretkom nowego lekarstwa okazało się, że wywołana grypą gorączka trwa u nich znacznie krócej niż u zwierząt z grupy porównawczej.

W przeprowadzonych badaniach nie stwierdzono żadnej lekooporności. Tymczasem w opracowanych do tej pory środkach antywirusowych przeciwko grypie występował stale ten sam problem - wirusom udawało się uodpornić na nie dzięki kolejnym mutacjom.

Czytaj: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum