Badania: inteligentny lek naprawi infekcje kości

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2017 10:31

Badacze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przetestowali lek, który pomoże leczyć wywołane przez drobnoustroje infekcje kości.

Badania: inteligentny lek naprawi infekcje kości
Wrocławscy badacze stworzyli odpowiedni model kości, wprowadzali tam lek i sprawdzali, jaki wpływ wywiera na patogeny. Fot. archiwum

Jak informują badacze przebadany przez nich lek może zadziałać profilaktycznie, przyspieszyć walkę z infekcją i skrócić rekonwalescencję. 

Badania nad lekiem prowadzone są we współpracy z naukowcami z Center for Biofilms na University of Southern California ( USA).  

Polskie badania  dotyczyły badań laboratoryjnych in vitro. Wrocławscy badacze stworzyli odpowiedni model kości, wprowadzali tam lek i sprawdzali, jaki wpływ wywiera na patogeny. Ich wyniki koledzy z Center for Biofilms wykorzystali w testach na zwierzętach. Dzięki temu zamiast dwóch lat badania zajęły im zaledwie sześć miesięcy.

Lek wstrzyknięty do organizmu pacjenta sam znajdzie kość, zwiąże się z jej głównym budulcem, czyli hydroksyapatytem, i spokojnie poczeka, aż będzie potrzebny.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum