Badania: hydrochlorochina nieskuteczna w leczeniu łagodnej postaci COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2020 19:11

Z najnowszych badań amerykańskich specjalistów wynika, że lek przeciwmalaryczny hydrochlorochina jest nieskuteczny w leczeniu łagodnej postaci COVID-19. To kolejne potwierdzenie, że farmaceutyk ten nie daje żadnego efektu - podkreśla prof. David Boulware z University of Minnesota.

Badania: hydrochlorochina nieskuteczna w leczeniu łagodnej postaci COVID-19
Fot. PTWP

Od wielu miesięcy kontrowersje wywołuje użycie hydrochlorochiny w leczeniu COVID-19, jak również w zapobieganiu przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Z najnowszych badań opublikowanych na łamach pisma "Annals of Internal Medicine" wynika, że w łagodnej postaci tej choroby lek ten nie wykazuje większego działania niż placebo. "Nie zauważyliśmy istotnych różnic statycznych" - stwierdzają specjaliści z University od Minnesota, autorzy badania.

Podkreślają, że hydrochlorochina nie zmniejsza w sposób wyraźny zarówna nasilenia objawów, jak też ich zakresu wśród pacjentów z COVID-19, którzy nie byli hospitalizowani.

W badaniach uczestniczyło 491 osób, jedynie u 58 proc. z nich chorobę potwierdzono testami na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 (z powodu niedostatku tych badań w USA). Pięciu pacjentów, którzy otrzymywali hydrochlorochinę, musiało być hospitalizowanych lub zmarło w porównaniu do ośmiu chorych, którym podawano placebo.

Badanie to "dostarcza silnego dowodu, że hydrochlorochina nie daje korzyści u pacjentów z łagodną postacią choroby" - podkreśla w komentarzu prof. Nell Schluger z New York Medical College. Rueters dodaje, że z kilku wcześniejszych badań również wynika, że lek ten jest nieskuteczny zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu COVID-19.

Zwraca na to uwagę jeden autorów najnowszego badania, prof. David Boulware z University od Minnesota. "Coraz więcej jest danych - stwierdza - że hydrochlorochina faktycznie nie daje żadnego efektu przynamniej w samodzielnym stosowaniu". Dodaje, że "wiele rozsądnych osób, które zażywało ten farmaceutyk, rozgląda się teraz za innym preparatem".

PAP - Zbigniew Wojtasiński

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum