TVP INFO/Rynek Zdrowia | 30-03-2017 10:15

Badania: gorąca kąpiel chroni przed cukrzycą?

Uczony z Loughborough University udowadnia, że gorąca kąpiel nie tylko odpręża, ale i spala tyle samo kalorii, co bieganie. Co jednak najistotniejsze, pozytywnie wpływa na poziom cukru we krwi.

Z badań wynika, że poziom cukru we krwi był o 10 proc. niższy, gdy po spożyciu posiłku uczestnicy wzięli gorącą kąpiel, niż gdy uprawiali sport. Fot. Ken Walton/Flickr (CC BY 2.0)

Badacz dr Steve Faulkner uważa, że gorąca kąpiel oddziałuje na ciało podobnie jak ćwiczenia i może zapobiegać cukrzycy typu 2 - podaje TVP Info.

Uczony zdecydował się przeprowadzić badania, które miały na celu sprawdzenie jak gorąca kąpiel wpływa na poziom cukru we krwi i spalanie kalorii. W eksperymencie wzięło udział czternaście osób. Badani najpierw relaksowali się podczas godzinnej kąpieli w wodzie mającej 40 stopni, w kolejnym badaniu przez godzinę biegali.

Testy zostały tak przemyślane, by podczas każdego z nich temperatura ludzkiego ciała wzrosła o jeden stopień. To umożliwiło naukowcom zmierzenie, ile kalorii spalono w trakcie obu sesji.

Okazało się, że poziom cukru we krwi był o 10 procent niższy, gdy po spożyciu posiłku uczestnicy wzięli gorącą kąpiel, niż gdy uprawiali sport.

Więcej: www.tvp.info