×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: gołębie mogą pomóc w rozpoznawaniu nowotworów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 listopada 2015 12:05

Gołębie potrafią rozpoznać na obrazie raka piersi - informuje pismo PLoS One. Nie jest to ich jedyna cenna umiejętność.

Badania: gołębie mogą pomóc w rozpoznawaniu nowotworów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wcześniejsze badania wykazały, że gołębie potrafią rozpoznawać ludzkie twarze, rozróżniać litery alfabetu, a nawet odróżnić obraz Moneta od obrazu Picassa czy kubistyczny od impresjonistycznego.

Są w stanie zapamiętać setki obrazów przez kilka lat i jako jedne z nielicznych zwierząt umieją się rozpoznać w lustrze. Ich dobry wzrok i sprawny układ nerwowy wykorzystywano przy poszukiwaniu rozbitków, ale także we wczesnych eksperymentalnych wersjach samonaprowadzających się bomb.

Naukowcy chcą wykorzystać gołębie przy doskonaleniu oprogramowania stosowanego w diagnostyce. Prof. Richard Levenson z University of California w Davis oraz jego koledzy demonstrowali gołębiom mikroskopowe obrazy tkanki gruczołu piersiowego.

Jeśli ptaki prawidłowo dziobnęły kolorowy przycisk, rozpoznając tkankę jako zdrową lub zmienioną nowotworowo, dostawały smaczną nagrodę. Po 15 codziennych, godzinnych sesjach gołębie stawiały prawidłowe rozpoznanie w 85 proc. przypadków. Co więcej, "konsylium" czterech gołębi podnosiło dokładność diagnozy do 99 proc.

Podobnie dobre wyniki uzyskały gołębie przy rozpoznawaniu typowych dla raka piersi mikroskopijnych zwapnień na mammogramach. Natomiast rozpoznawanie nowotworowych zagęszczeń tkanki okazało się za trudne, ale współpracującym z naukowcami radiologom też udawało się to tylko w 80 proc. przypadków.

Autorzy badań nie chcą zastąpić diagnostów ptakami, ale raczej wykorzystać gołębie przy doskonaleniu oprogramowania do analizy obrazów wspomagających pracę specjalistów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze