Badania: głaskanie noworodków zmniejsza ich odczuwanie bólu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2018 16:01

Delikatne głaskanie noworodków działa na ich mózg i zmniejsza odczuwanie bólu; wszyscy się tego domyślali, ale teraz potwierdziły to badania specjalistów brytyjskich opublikowane przez „Current Biology”.

Badania: głaskanie noworodków zmniejsza ich odczuwanie bólu
Fot. archiwum

Testom poddano 32 noworodki. Specjaliści z University of Oxford oraz Liverpool John Moores University twierdzą, że te z nich, które były głaskane wykazywały o 40 proc. mniejsze odczuwanie bólu.

- Głaskanie dzieci daje efekt przeciwbólowy nie powodując przy tym żadnych działań niepożądanych – twierdzi w wypowiedzi dla „BBC News” główna autorka badań prof. Rebeccah Slater.

Wielu rodziców od dawna zdawało sobie z tego sprawę. Z prób brytyjskich specjalistów wynika, że najlepsze efekty daje głaskanie dzieci w tempie 3 cm na sekundę. - Tak się składa, że dorośli intuicyjnie zwykle w podobnym tempie dotykają maluchy - powiedziała prof. Slater.

Głaskanie w tym tempie najlepiej stymuluje neurony, o których wiedziano, że wykazują aktywność przeciwbólową u dorosłych. Nie było tylko pewności czy podobnie jest u noworodków.

Zdaniem prof. Slater, jej badania potwierdzają, że korzystne są dotyk i masowanie skóry dzieci, a także noszenie ich „na kangura”, czyli w bezpośrednim kontakcie.

- Z wcześniejszych badań wiemy, że dotyk redukuje stres, zwiększa wzajemnie więź dziecka z rodzicem, jak również skraca pobyt malucha w szpitalu - uważa brytyjska specjalistka.

Prof. Slater wraz ze swym zespołem zamierza przeprowadzić podobne badania na wcześniakach, by sprawdzić czy również u nich występuje efekt przeciwbólowy dotyku i głaskania. W przypadku tych maluchów kłopot polega na tym, że nie mają one jeszcze w pełni rozwiniętych nerwów czuciowych.

Zdaniem Caroline Lee-Davey z organizacji charytatywnej Bliss w Londynie z obserwacji wynika, że przytulanie wcześniaków na oddziałach neonatologicznych wpływa na nie korzystnie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum