Badania genetyczne dla każdego: nadzieje i obawy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2015 11:13

Powszechny dostęp do badań genetycznych miał stworzyć nową jakość w walce z wieloma chorobami. Jak informuje Gazeta Wyborcza, dążeniem Anne Wojcicki, współzałożycielki biotechnologicznej firmy 23andMe jest dostęp każdego człowieka do swojej informacji genetycznej.

Badania genetyczne dla każdego: nadzieje i obawy

Według Wojcicki połączenie biotechnologii i automatycznej analizy danych milionów ludzi, stworzy nową jakość w walce z chorobami.

Firmę Wojcicki finansowo wsparli m.in. amerykański gigant w dziedzinie badań genetycznych Genentech i Google. Idea polegała na udostępnieniu szerokiej publiczności testu genetycznego, który pozwalał samodzielnie pobrać próbkę i odesłać ją do firmowego laboratorium.

Badania koncentrowały się na testowaniu DNA pod kątem zbieżności z sekwencjami odpowiedzialnymi za zwiększone ryzyko określonych chorób oraz nieprawidłowe reakcje na poszczególne leki.

W sprawie głos zabrała amerykańska FDA. Zwróciła m.in. uwagę na to, że ludzie dostają informacje o swoich genach i ryzyku, ale nie wiedzą, co mają z nimi zrobić, a same badania nie przeszły żadnej weryfikacji i ich wyniki nie są pewne.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum