Badania: farbowanie i prostowanie włosów zwiększa ryzyko raka piersi?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2019 08:01

Kobiety używające trwałych farb i produktów do chemicznego prostowania włosów są bardziej narażone na raka piersi - informują naukowcy z National Institutes of Health (USA). Im częstsze zabiegi z zastosowaniem tych środków, tym większe ryzyko zachorowania.

Badania: farbowanie i prostowanie włosów zwiększa ryzyko raka piersi?
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Amerykańscy badacze przeanalizowali dane pochodzące od ponad 46 tys. kobiet. Ustalili że u pań, które w roku poprzedzającym badanie regularnie korzystały z permanentnych farb do włosów, prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi było o 9 proc. wyższe, niż u pozostałych uczestniczek badania.

Trwała koloryzacja okazała się szczególnie niebezpieczna dla Afroamerykanek, u których farbowanie włosów raz na 5 do 8 tygodni wiązało się aż z o 60 proc. większym ryzykiem zachorowania. U białych kobiet ryzyko to było jedynie o 8 proc. większe.

Nie stwierdzono, by inne farby do włosów - półtrwałe lub tymczasowe - korelowały z podobnymi efektami. - Badacze od dawna sprawdzali potencjalny związek pomiędzy farbami do włosów a rakiem, ale uzyskiwali niespójne rezultaty. W naszym badaniu widzimy, że używanie farb do włosów wiąże się z większym ryzykiem raka piersi, a efekt jest silniejszy wśród Afroamerykanek, zwłaszcza będących częstymi użytkowniczkami - mówi dr Alexandra White, współautorka pracy.

Specjaliści wykazali ponadto, że zachorowaniu na raka piersi sprzyjało także używanie produktów do chemicznego prostowania włosów. Kobiety stosujące zabiegi chemicznego prostowania włosów co 5-8 tygodni były o 30 proc. bardziej narażone na rozwój choroby. Ryzyko to dotyczyło w równym stopniu wszystkich uczestniczek, choć ustalono, że włosy częściej prostowały Afroamerykanki.

- Chociaż jest zbyt wcześnie na formułowanie zaleceń, kobietom nie zaszkodzi unikanie tego typu substancji chemicznych w celu zredukowania ryzyka raka - podsumowuje dr Dale Sandler, inna badaczka.

Oryginalny artykuł na temat badania można znaleźć pod adresem:
http://dx.doi.org/10.1002/ijc.32738

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum