Badania: empatyczny lekarz czuje ból pacjenta

Autor: PAP NAuka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2013 12:44

Wyniki badania lekarzy funkcjonalnym rezonansem magnetycznym wskazują, że podczas udzielania pomocy lekarz naprawdę czuje to samo, co jego pacjenci - ogłosili naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Molecular Psychiatry".

Badania: empatyczny lekarz czuje ból pacjenta

Grupa badaczy z Massachusetts General Hospital oraz PiPS (Program in Placebo Studies and Therapeutic Encounter) w Bostonie, monitorowała aktywność mózgu lekarzy podczas ich interakcji z pacjentami. W badaniu wzięło udział 18 specjalistów z dziewięciu różnych dziedzin oraz dwie osoby, które odgrywały role pacjentów.

Aby warunki, w jakich lekarz nawiązywał kontakt z pacjentem były jak najbardziej zbliżone do naturalnych, każdy uczestnik eksperymentu najpierw przeprowadzał rutynową konsultację i badał pacjenta. Następnie otrzymywał instrukcje, zgodnie z którymi miał łagodzić - bądź nie - "ból" pacjenta, wykorzystując w tym celu specjalne elektroniczne urządzenie.

Lekarze byli przekonani o jego autentycznym oddziaływaniu dzięki pomysłowo zaaranżowanemu pokazowi. Naukowcy najpierw wywoływali u nich uczucie bólu, dotykając ich przedramienia czymś gorącym, a następnie po prostu zmniejszali dawkę ciepła. Tym samym wywoływali efekt placebo, który przypisywany był działaniu urządzenia.

Okazało się, że obszar odpowiedzialny za radzenie sobie z bólem, zlokalizowany w brzuszno-bocznej części kory przedczołowej (ventrolateral prefrontal cortex, VLPFC) uaktywniał się zarówno, gdy sami lekarze otrzymywali placebo, jak i wówczas, gdy przekonani byli, że zmniejszają nasilenie bólu odczuwanego przez pacjenta.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum