Badania: ekstrakt z pieczarki pomocny w leczeniu raka prostaty?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2015 14:09

Naukowcy twierdzą, iż podawanie sproszkowanego ekstraktu z pieczarki może obniżać poziom swoistego antygenu sterczowego u pacjentów z rakiem prostaty.

Badania: ekstrakt z pieczarki pomocny w leczeniu raka prostaty?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dr Przemysław Twardowski z City of Hope National Medical Center w Duarte w stanie Kalifornia zbadał wpływ ekstraktu z pieczarki dwuzarodnikowej na poziom PSA w surowicy u 36 pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. U wszystkich badanych mężczyzn dochodziło do wznowy biochemicznej, tj. narastania stężenia PSA przy jednoczesnym braku innych objawów.

Po trzech miesiącach podawania preparatu u 35 proc. pacjentów doszło do wyraźnego spadku PSA. U dwóch pacjentów przyjmujących 8-14 gramów ekstraktu dziennie poziom PSA obniżył się do poziomu w normie i stan ten utrzymywał się przez 30-49 miesięcy.

W porównaniu z mężczyznami, u których poziom PSA nie uległ obniżeniu, pacjenci, u których nastąpiła pozytywna reakcja mieli w momencie rozpoczęcia badań wyższy poziom interleukiny 15 (IL-15, cytokiny przyczyniającej się do rozwoju procesów zapalnych). Poziom IL-15 również uległ obniżeniu w wyniku podawania ekstraktu.

"Leczenie ekstraktem z pieczarki dwuzarodnikowej wpływa zarówno na poziom PSA, jak i na biologię raka gruczołu krokowego ze wznową biochemiczną poprzez obniżanie poziomu czynników immunosupresyjnych" - piszą naukowcy.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum