Badania: ecstasy upośledza pamięć krótkotrwałą

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2012 19:45

Nawet okazjonalne branie niewielkich dawek ecstasy wywołuje szkody w pamięci krótkotrwałej człowieka - ostrzegają niemieccy naukowcy. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Addiction".

Według badaczy z Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy) użytkownicy ecstasy, którzy w ciągu pierwszego roku stosowania zażyli dziesięć lub więcej tabletek narkotyku z dużym prawdopodobieństwem narazili się na uszkodzenie hipokampa w mózgu, czyli rejonu odpowiedzialnego za kontrolę pamięci i orientację przestrzenną.

U osób biorących ecstasy nawet w niewielkich ilościach występują ubytki w pamięci krótkotrwałej. Użytkownicy nie są w stanie rozpoznać sygnałów, sugerujących pogorszenie funkcjonowania pamięci zanim nie jest za późno, aby zapobiec zmianom.

"Dzięki pomiarowi funkcji poznawczych u ludzi, którzy nigdy nie brali ecstasy i porównaniu go z pomiarem przeprowadzonym rok później u tych z nich, którzy sięgnęli po ecstasy co najmniej dziesięć razy przez ten czas, byliśmy w stanie wyodrębnić szkody poznawcze jakie wywołuje ten narkotyk" - tłumaczy dr Daniel Wagner, główny badacz.

Naukowcy przekonują, że wyniki ich badania pozwalają na rozwianie wątpliwości, dotyczących szkodliwych następstw stosowania ecstasy.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum